Tertemiz Bir Cilt İçin Karbonat: Günlük kullandığınız cilt temizleyicilerinize 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek cildinizi temizleyebilirsiniz. Cilde peeling etkisi yaparak temizlerken ciltte bulunan ölü tabakanın giderilmesini de sağlar.

Güzel Tırnaklar İçin Karbonat: Tırnaklarınız sarardı mı? Endişelenmeyin!.. Sigara veya uzun süre kalan oje sayesinde sararmış tırnaklara limonlu karbonat yaparak giderebilir yine bembeyaz hale getirebilirsiniz. Karbonatlı limon suyunda 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Cildin Parlamasını Sağlar: Zeytinyağı ( 1 – 2 damla ), limon suyu ( 1 yemek kaşığı ) ve karbonat ( 1 yemek kaşığı ) karıştırıp cildinize uygulayın ve 10 dakika bekletip cildi temizleyin.
Ölü Hücreleri Canlandırır: Karbonat su ile karıştırılarak cilde uygulandığında ölü hücrelerin aktifleşmesini sağlayarak cildi tekrar canlandırır.

Karbonatın Ayak Bakımında Yararı: Ayaklarda oluşan mantar ve yorgunluklara iyi gelen karbonat ayaklarda oluşan enfeksiyonlarında önlenmesini sağlar.

KARBONATIN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Ülser Rahatsızlığına Karbonat: Mide asidini nötr hale getiren karbonat ülserin verdiği ağrıyı hafifletir. 1 büyük bardağa su koyun ve içine 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve için ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Güneş Yanıklarına İyi Gelir: Güneş yanıklarından meydana gelen sızılar karbonat ile hafifletilebilir. Küvete veya duş alacağınız suya karbonattan 1 fincan ekleyip yıkanın ve sızılarınızı hafifletin.

Enerji Verir: Birçok sporcu iyi performanslar gösterebilmek için karbonat kapsüllerinden kullanmaktadır. Fakat karbonatta bulunan kimyasal içerik yüzünden bu yöntemle alınması uygun görülmemektedir. Yemeklerde ve su yolu ile tüketildiğinde oldukça etki sağlayan karbonat sayesinde kendinizi daha enerjik ve daha zinde hissedebilirsiniz.

Böcek Sokmalarına İyi Gelir: Yaz aylarında sıkça yaşanan sorunlardan biride böcek ısırmalarıdır. Karbonat böcek ısırıkları sonucunda oluşan yaraların tedavisinde kullanılır. Toz halinde karbonattan sürebilir ya da su ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. 

Kaynak:Milliyet